Kasko ile Trafik Sigortasının Farkı

Günümüzde yüzbinlerce aracın trafiğe çıktığı ülkemizde ne yazık ki kasko sigortası ile trafik sigortasının farkı tam olarak anlaşılamamıştır. Bu iki sigorta türü birbirine yakın gözükse de kullanım amaçları birbirinden tamamen farklıdır. Trafik sigortasında kazaya bir şekilde karışan ancak herhangi bir sorumluluğu olmayan üçüncü şahısların korunması ve hasarlarının tazmin edilmesi gözetilirken, kasko sigortası direkt olarak araç ve içindekiler için düzenlenmiştir. Bu durumda araç sahibi herhangi bir kaza durumunda meydana gelebilecek olan zararı trafik sigortası üzerinden karşılayamaz.

Bu durumda kasko sigortası devreye girerek arabanızda oluşabilecek her türlü zararı karşılamakla yükümlüdür. İşte bu yüzden kasko sigortası yaptırmak yasal bir zorunluluk olmasa da kullanımı durumunda araç sahibine büyük avantajlar sağlamaktadır. Trafik sigortası her yıl yapılması mecburi olan bir sigorta türüyken kasko sigortası tamamen kullanıcının inisiyatifinde bulunmaktadır.

Her iki sigorta çeşidinin en önemli farkı ise ücretidir. Çünkü trafik sigortası kapsamında ölüm, yaralanma gibi durumlar yer alırken, sigorta şirketlerinin belirlediği çok sayıda seçenek, kasko sigortasında ücretlerin artmasına neden olur.

Trafik sigortası ve kasko sigortasında en uygun fiyatlara göz atın.

Gönder
Whatsapp Destek
Merhaba, Kasko ile Trafik Sigortasının Farkı hakkında bilgi almak istiyorum.