Kaza tutanağı nasıl doldurulur?

Trafikte meydana gelen kazaların yoğunluğu arttırmaması için hayata geçirilen uygulamaya göre kazaya karışan iki tarafın ortak olarak yazılı beyanı gerekmektedir. Kaza tespit tutanağı her iki araç sahibi tarafından ayrı ayrı olarak tamamen doldurulmalı ve hasar görmüş araçların fotoğrafları çekilmelidir. Kaza tespit tutanağında iki tarafın da imzalarının yer alması önemli bir şarttır.

  1. Kaza tespit tutanağın üstünde yer alan tarih, saat, adres, sürücü ve araç bilgilerinin yanı sıra trafik sigortası poliçe bilgileri eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
  2. Kusurlu olan taraf kaza tespit tutanağının 7. maddesinde yer alan maddelerden uygun olanı çarpı ile (X) işaretlemelidir.
  3. Kaza sonucunu fotoğraf ile belgelemenin yanı sıra araçların ilk hasar gördüğü bölümler kaza tespit tutanağının 9. maddesinde belirtildiği şekilde ok ile gösterilmelidir.
  4. Tutanağın 10. maddesinde çarpışma yerinin ve kaza anının taslağının çizilmesi gerekmektedir.
  5. Her iki sürücü de 11. maddede kazanın nasıl gerçekleştiğini yazılı olarak anlatmak ve tutanağı imzalamak zorundadır. Kaza tespit tutanağı trafik sigortası ve kasko sigortaları için verilmesi zorunlu olan belgeler arasında yer almaktadır.
Gönder
Whatsapp Destek
Merhaba, Kaza tutanağı nasıl doldurulur? hakkında bilgi almak istiyorum.